SIKÇA SORULAN SORULAR

DenizBank Kredi Kartları çalınır ya da kaybolursa ne yapılmalıdır?

Kartınızın durumunu bildirmek için 0850 222 0 800 DenizBank İletişim Merkezi, İnternet Bankacılığı, DenizKartım uygulamamızı ve MobilDeniz uygulamamızı kullanabilirsiniz. Kart hamilinin sorumluluğu kayıp/çalıntı bildiriminden önceki 24 saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımlardan doğan zararlarda 150 TL ile sınırlıdır. Ancak bildirimin yapılmaması durumunda bu sınır uygulanmayacak olup yapılan harcamaların tamamı sorumluluğunuz altında olacaktır. Kayıp/çalıntı durumunda sorumlu olacağınız 150 TL’nin bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmasını sağlayabilir, dilerseniz bankamız aracılığı ile bu ürüne sahip olmak için 0850 222 0 800 numaralı DenizBank İletişim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi kartı hesap özetinizde size ait olmayan bir harcama varsa ne yapılmalıdır?

0850 222 0 800 DenizBank İletişim Merkezi aranarak hesap özeti bilgileri müşteri temsilcisinden alınabilir ve ilgili şikayet müşteri temsilcisine iletilir.

Alışveriş dışında nasıl bonus kazanılır?

Alışveriş dışında bonus kazanmak için taahhüt kampanyalarımızdan yararlanabilirsiniz. Tüm kampanyalarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bonus kazanımı ve kullanımı nasıldır?

Deniz Bonus kredi kartınızla taksitli alışverişin keyfini yaşarken, alışverişlerinizden bol bol bonus kazanır, kazandığınız bonuslarla Bonus Program Ortakları'nda bedava alışveriş yapabilirsiniz.

Kazanılan her 1 bonus 1 TL değerindedir. (1 bonus=1 TL)

Asıl ve ek kartlara ait bonuslar birleştirilebilir mi?

Müşterinin isteğine bağlı olarak kartlarındaki bonus puanlarını asıl karttan ek karta, ek karttan asıl karta şeklinde aktarım yapabilirsiniz. Bu işlem için 0850 222 0 800 İletişim Merkezi ile görüşebilirsiniz.

Denizbank’ın Bonus özellikli Sanal Kart ürünü mevcut mu? Bonus kazandırır mı?

DenizBank Sanal kart ürünümüz vardır. Talebinizi şubeler, İletişim Merkezi,DenizKartım uygulaması, Mobildeniz uygulaması ve www.denizbank.com İnternet Şubesi aracılığı ile yapabilirsiniz. Sanal kartlar özelinde de asıl kartlarınız oranında bonus kazanabilirsiniz.

DenizBank’da birden fazla kredi kartım var ise, toplam limitim nasıl belirlenir?

DenizBank kredi kartı limitiniz tüm kartlarınız için ortaktır.

DenizBank Kart'ımın limiti nasıl artar?

Ödemelerinizi düzenli yapmanız ve toplam limitinizi aşmamanız halinde kart limitiniz değerlendirmeye alınır ve ekonomik göstergeler dahilinde tarafınıza limit artış teklifi sunulur ya da limitinizin değerlendirilmesini istiyorsanız şubenize veya 0850 222 0 800 İletişim Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

DenizBank Sanal Kart limitini nasıl belirleyebilirim?

Limitinizi İnternet Şubesinden belirleyebilirsiniz.

DenizBonus Ek Kart sahipleri ayrı ekstre talep edebilir mi?

Ek kart müşterisinin de DenizBank müşterisi olması durumunda ayrı ekstre gönderimi yapılabilmektedir. Ek kart sahibinin DenizBank müşterisi olmadığı durumlarda ise ekstre takibinizi asıl kart ekstresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

DenizBank Kart hesap kesim tarihleri nelerdir?

DenizBank kredi kartınızın hesap kesim tarihleri her ayın; 3'ü, 4’ü, 5’i, 7'si, 10’u, 12’si, 17’si, 20’si , 24’ü, 27’si ve 28’i olabilir. DenizBank Bonus Business kredi kartınızın hesap kesim tarihleri ise her ayın 5, 10, 17, 24, veya 30’undadır. Değişiklik ve ekstre kesim tarihinizi takip etmek için İnternet Bankacılığını kullanabilir ve 0850 222 0 800 İletişim Merkezi ile görüşebilirsiniz

Hesap özeti elinize ulaşmadığında ne yapmalısınız?

0850 222 0 800 DenizBank İletişim Merkezi' ni arayarak ya da İnternet Şubesi aracılığıyla adres bilgilerinizi kontrol edebilir gerekirse güncelleyebilirsiniz. Dilerseniz kredi kartı hesap özetinizi e-posta yoluyla talep edebilirsiniz.

DenizBank Karta nereden başvurduysam ödemelerimi de aynı yerden mi yapmam gerekir?

Hayır. DenizBank kartınızın ödemesini DenizKartım, MobilDeniz, İnternet Bankacılığı, 0850 222 0 800 İletişim Merkezi ve şubelerimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

DenizBank Kredi Kartı ödemelerimi nerelerden yapabilirim?

Ekstre ödemelerinizi Denizbank ATM’lerinden, İnternet Bankacılığı’ndan, 0850 222 0 800 numaralı Telefon Bankacılığı’ndan, DenizKartım uygulamasından, Mobildeniz uygulamasından ve tüm Denizbank şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ödemenizi online tahsilat yapan PTT merkez ve şubelerinden, Garanti Bankası ödeme noktalarından ve Garanti Paramatilerden de yapabilirsiniz.

Yurtdışı ödemelerimi ne şekilde yapabilirim?

Yurtdışı harcamalarınızı başvuru formunuzda belirttiğiniz seçenek dahilinde TL, USD ve EUR olarak ödeyebilirsiniz.

Hesap özeti nedir?

Her ay düzenli olarak adresinize gönderilen, bir önceki hesap kesim tarihinizle son dönemdeki hesap kesim tarihiniz arasında yapmış olduğunuz harcama, limit, bonus, borç ve ödeme bilgilerinin yer aldığı belgedir.

Alışveriş faizi nedir?

Son ödeme tarihinde toplam borcunuzdan daha az bir tutar ödemeniz durumunda işletilecek aylık net faiz oranıdır.

Nakit avans faizi nedir?

Kartınızla yaptığınız nakit çekme işlemleri için işlem tarihinden itibaren işletilecek aylık faiz oranıdır.

Gecikme faizi nedir?

Ekstrede yer alan asgari ödeme tutarının son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde son ödeme tarihinden itibaren asgari tutar üzerinden hesaplanır

Nakit çekim ücreti nedir?

Kartınızla yaptığınız her bir nakit çekme işlemi başına alınacak olan ücrettir

KKDF ve BSMV nedir?

Ödenen vergi ve fonlardır. Mevzuat gereği kredi ve nakit net faiz oranları üzerinden Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve Banka Sigorta Muamele Vergisi net faiz oranlarına eklenerek hesaplanır.

Faiz nasıl hesaplanır?

Toplam borcunuzu son ödeme tarihinde ödemeyip, asgari ödemesi ile tamamı arasında kalan bir bakiyeyi kredilendirdiğiniz takdirde, kalan tutara hesap kesim tarihinden ödemenin yapıldığı güne kadar alışveriş faizi (kalan tutarın miktarına göre değişen kademeli faiz oranı) uygulanır. Nakit avans işlemlerinizde nakit avans çektiğiniz günden itibaren faiz hesaplanmaktadır.